Etessük a madarakat!
Teremtésvédelmi programunk egyik legkedvesebb eleme az állatok etetése, gondozása. Ez alkalommal ez iskola környéki madarakról gondoskodott Szabóné Benke Csilla termetésvédelmi felelős vezetésével a 6/1 osztály. Bár a tavaszi napsütés már egyre jobban melengeti arcunkat, még messzebb van a rügyfakadás,a legyeket, szúnyogokat nevelgető idő. Lesz biztosan sok kis kosztos abban a madáretetőben, amelyet március 3-án tanulóink helyeztek fel az iskolaudvar egyik fájára. A madáretetőt és egy nagy zsák madáreleséget Horváthné Farkas Erika önkormányzati képviselő asszonytól kaptuk, amiért ezúton is köszönetünket fejezzük kis. A lelkes gyerekek azt is vállalták, hogy figyelni fogják az etetőt, és szükség esetén osztálypénzből pótolják az „ellátmányt”.

” Kirándulás ” a Sarkvidékre
2025 február 26-án, szerdán iskolánk 1/1. osztályos tanulói látogattak el a városi könyvtárban. Kovács Adrienn gyermekkönyvtáros vezetésével a könyvtár csodaszép és tartalmas könyvei segítségével megismerkedtek a Sarkvidékek állatvilágával, majd kézműves foglalkozás keretében kis papír pingvineket is készítettek.

Az állatok világnapján
Iskolánk teremtésvédelmi programjának egyik legsikeresebb eleme az állateledel gyűjtés. Szeptember elejétől gyűjtötték kicsik és nagyok a kutya- és macskaeledelt, játékot, fekvőhelyet, plédet az elárvult, gazdátlan jószágoknak. A gyűjtést kis pecsételős papíron követték nyomon a gyerekek. Minden adományozó október 4-én, az állatok világnapján ajándékba részesült. Ez az emléknap egyben Assisi Szent Ferenc emléknapja is, akit bátran nevezhetünk a világ első, nevesített állatvédőjének. Az adományokat az őszi szünet előtti héten Kormány Viki és Virág Niki, két ózdi, önkéntes állatmentő személyesen vett át a legszorgalmasabban gyűjtögető 3/1 osztálytól. Az iskolába elkísérte őket Percy is, az egyik barátságos patronáltjuk is.

Szilvából babérmeggy
Az őszi, iskolai környezettakarítás alkalmával nagy feladatot vállalt el iskolánk 5/2 osztálya Tamás Róbert osztályfőnök vezetésével. A műfüves futballpálya melletti bokros területen álló két öregecske szilvafát kivágták, gyökérzetét kiásták, és a helyére két , szép babérmeggyfát ültettek. A munkából az osztály minden tanulója kivette a részét, és azt is megfogadták, hogy a jövőben is gondozzák a két kis csemetét.

Őszi nagytakarítás
Az őszi szünet előtti csütörtökön és pénteken iskolánk tanulói a hagyományok szerint a tanulói környezet szépítgették. A felső tagozatos gyerekek a lehullott faleveleket,, elszáradt növényeket gyűjtötték össze az iskolaépületek és az óvodaépület körül. A verőfényes napsütésben szinte játék volt a természeti környezet nagytakarítása . Az alsó tagozatosok a tantermekben a szobanövények ápolásával, átültetésével foglalatoskodtak.


Iskolában az erdő
Az Országos Erdészeti Egyesület „ Iskolában az erdő „címmel ismeretterjesztő eseménysorozatot szervezett 500 iskola számára. A programba való bekerülés feltétele a gyors regisztráció és a foglalkozások helyszínének, „közönségének” biztosítása volt. Iskolánkban a rendkívüli természetismeret órák keretén belül Tölgyesi Gergő, az Egererdő Zrt. erdésze tartott interaktív foglalkozást , ahol nemcsak a résztvevők ismeretei bővültek, de a teremtett világ megóvásának fontossága is megerősítést nyert. A nagy sikerű foglalkozásokon a felső tagozatos gyerekek sok érdekességet hallottak az állat- és növényvilágáról, betekintést nyertek az erdészek munkájába, és nagy kedvet kaptak erdei kirándulásokra, sétákra is.

Közösségi nevelés a szabadban
Iskolánk két hetedikes osztálya szeptember első kánikulai péntekjén,2024 szeptember 6-án a fullasztó tantermi órák helyett a közeli Uppony település csoda szép határában évfolyam kiránduláson vett részt. A 39 tanuló az osztályfőnökök vezetésével játékos keretek között tanulmányozta az Isten által teremtett és az ember által alakított világ csodáit. A jó hangulatú, közösségépítő kirándulás kitűnő nyitány volt a gyerekek és pedagógusok előtt álló tanévben végzendő nevelési -oktatási feladatok elvégzéséhez.

Sikeres kupakgyűjtés Meikének
Meike egy hajdúböszörményi 5 éves kislány, aki Rett-szindrómával született. Betegsége gyógyíthatatlan, de fejlesztésekkel szinten tartható. Szülei. László és Mónika mindent megtesznek a mosolygós, kedves kislányuk életminőségének javítása érdekében. Július 9-én László eljött Ózdra az iskolánk tanulói által gyűjtött kupakokért, amelynek értékesítésével újabb fejlesztó foglalkozásokra tudják eljuttatni kislányukat. A 200-300 kg kupak összegyűjtéséhez hozzájárult a Széchenyi István Katolikus Technikum és Gimnázium és a Bolyki Tamás Általános Iskola közössége , valamint Scitovszky Nikoletta, Horváthné Farkas Erika és az Ózdi Városüzemeltető Intézmény is.
Iskolánk tanulói szeptembertől folytatják a kupakgyűjtést Meikének!

16. városi cigánynépismeret vetélkedő az állatszeretet jegyében
Iskolánk, a II. János Pál Katolikus Általános Iskola és az Ózdi Városi Könyvtár 16. alkalommal rendezte meg 2024 június 5-én a Romavilág című cigány népismereti vetélkedőt általános iskolások részére. Ezen a vetélkedőn az Állatbarát Könyvtári Programhoz kapcsolódva állatokkal kapcsolatos feladatokat kaptak a diákok, melyek a cigányság életéhez is kapcsolódnak. Hat iskola csapata nevezett a versenybe, ahol 6 feladatot kellett megoldani. A versenybe nevezés feltétele egy alkotás volt „A cigány ember és az állatok” témakörben. A versenyt Kocska Ágnes, iskolánk igazgatónője vezette, a zsűri tagjai Bakos Zsuzsanna, a Református Szeretetszolgálat vezetője és Csörgőné Csépányi Krisztina, a könyvtár vezetője volt. A szünetben a Csépányi Általános Iskola együttese a Kalaposok zenéltek. A versenyt iskolánk nyolcadik osztályos tanulóiból álló csapata nyerte, Szakály Adrián, Harkály Milán, Berki Teofil, Zámbó Áron képviseletében.

Osztálykirándulás a Hangonyi-tóhoz
A jó idő beköszöntével megkezdődött az osztálykirándulások időszaka. A hatodik évfolyam a közelünkbe fekvő Hangonyi-tóhoz ment kirándulni. A festői szépségű táj a Teremtő által megalkotott számtalan csodával fogadta a gyerekeket, akik nagyon jól érezték magukat a természeti környezetben. A gyerekek a nap végén őszinte hálát mondtak a szabadban szerzett élményekért. A fényképek a 6/2 osztályról készültek.

Légszennyezésről harmadikosokkal
Az idei fenntarthatósági témahét egyik kkiemelt témaköre volt a légszennyezés. Török-Spéder Csilla tanító néni és osztálya, a 3/3 osztály egy rendkívül innovatív, látványos és hatékony módszerrel, a Plickers -program segítségével, kisérletekkel és csoportmunkával gazdagítva dolgozta fel a témát . A foglalkozást megtekintő pedagógusok nemcsak érdeklődéssel figyelték a különleges tanóra menetét, de még számukra is új információkat tudtak meg a témakörről.

Foglalkozások, ötletek a fenntarthatósági témahéten
A fenntarthatósági témahéten számtalanötlettel, játékkal, kreatív tevékenységgel ismerkedtek a kisebbek a teremtésvédelem lehetőségeivel. A közös tevékenység jól szolgálta Ferenc pápa Laudatio Si enciklikájának kezdő gondolatatit:
„Laudato si’, mi’ Signore”, „Áldott légy, Uram” – énekelte Assisi Szent Ferenc. Ezzel a gyönyörű himnusszal arra emlékeztetett minket, hogy közös otthonunk olyan, mint egy nővér, akivel osztozunk a létben, és olyan, mint egy szép anya, aki karjába zár minket: „Áldott légy, Uram, földanya-nővérünkért, ki fenntart és ellát minket, gyümölcsöket terem, színes virágokat és füvet!”

Rendkívüli környezetismeretóra a városi könyvtárban
A II. János Pál Katolikus Általános Iskola fenntarthatósági témahét programsorozatához kapcsolódva a környezetvédelem fontosságáról meséltek a könyvtárosok az 2/1. osztályos tanulóknak. Az „Óvd a bolygót” címmel rendkívüli környezetismeret óra keretében a kisikolások megismerkedtek azokkal a teremtésvédelmi lehetőségekkel, amelyeket ők is megtehetnek a Föld védelmében.Az interaktív foglalkozás során Greta Thunbergtől származó gondolatra hívták fel a gyerekek figyelmét: „Sosem vagy túl kicsi ahhoz, hogy hass a világra!”, valamint arra, hogy tetteinkkel mindannyian befolyásoljuk az éghajlatot, mi mind felelősek vagyunk azért, hogyan alakul Földünk sorsa. Az újrahasznosítás jegyében műanyag palackból elkészítették Teki kapitányt, a teknőst.

Szavaló- és versfelolvasó verseny
Április 22-ét, a Föld napját, szavaló- és versfelolvasó versennyel köszöntöttük az iskolában. 30 alsó- és 25 felső tagozatos gyermek adott elő szebbnél szebb költeményt az ezerszínű természetet dicsérve. A zsűri munkáját a városi könyvtár munkatársai is segítették. A legügyesebbeket jutalomkönyvvel és oklevéllel jutalmaztuk, melyeket április 26-án, iskolanapunkon vettek át az arra érdemesek.

Mesékkel segítek!
2024 április 22-én Mesékkel segítek! címmel meseterápiás foglalkozáson vettek részt iskolánk 2/2 osztályos tanulói., valamint több pedagógus. A foglalkozást Tátrai Vanda, mesemondó, metamorphoses alkotó-fejlesztő meseterapeuta, a Sasfiókák című mélyszegénységben élők számára kidolgozott program megalkotója vezette. Vendégünk volt Lázár Györgyné, fejlesztőpedagógus, a Szomolyai Magyar Roma Egyesület képviselője is. A foglalkozás után a felnőttek az órát elemző beszélgetés során megosztották egymással tapasztalataikat.



Fenntartható gazdálkodás-újjászülető kisboltok
2024 február 15-én iskolánk hatodik osztályos tanulói rendkívüli technika órán vettek részt a 48-as úti kisbolt falai között.
A tanóra a ” Tápanyagok, élelmiszerek ” anyagrészhez kapcsolódóan azt szemléltette, hogy a helyi, regionális kisboltokban is be lehet szerezni az élelmiszereket, nem kell multiacionális bevásárlóközpontba menni, azért, amit a lakókörnyezetben is meg lehet vásárolni. Birki László, a Falusi Húsbolt Kft üzletvezetője rögtönzött kiselőadásában elmondta, hogy hogyan bővült a húsbolt a környékbeliek igényének megfelelően régi, hagyományokon kialakított kis szatócsbolttá. A gyerekek örömmel fedezték fel a barátságos üzletet és tapasztalták meg az otthonias vásárlókörnyezet előnyeit.A kis bolt egyik sarkában , régi konyhai berendezésekből összeállított rögtönzött múzeum tárgyai felismerése során közösen idézték fel a hagyományos falusi konyha berendezéséről gyűjtött ismereteiket.

A tegnapi napon átadtuk azt az adományt, amit iskolánk tanulói gyűjtöttek a kiskapudi kutyamenhely védencei számára. Tanulóink ismét bizonyították, hogy számukra fontos a teremtett világ minden élőlénye, így a gazdátlan kutyusok segítése is. Köszönjük a felajánlásokat az iskolásoknak és magánszemélyeknek is!


Fenntarthatóság, időtállóság
Teremtésvédelmi programunk egyik nagyon hasznos eseményére került sor november 15-én, szerda délután. Az elmúlt időszakban adományba kapott , vagy pedagógusok által felajánlott gyermek- és felnőttruhákból válogathattak a szülők és a velük érkezők gyerekek. Sokan éltek a lehetőséggel, így a jó állapotban levő holmik nem a kukába, szemétben végezték, hanem sok szegény család gondját enyhítették. Közel 40 család vitt otthonába 150 kg. használható ruhaneműt.

Assisi Szent Ferenc emléknapja-állatok világnapja
Október 4-én emlékezünk a világ egyik első állatvédőjére, Assisi Szent Ferencre Nem véletlenül lett ez a nap az állatok világnapja!
Intézményünk hagyományosan állateledelt és használt ruhaneműt gyűjtött a kiskapudi kutyamenhely javára . A legszorgalmasabban adakozó gyerekeket plüssállatkákkal, édességgel jutalmaztuk. A világnap tiszteletére napközis tanulóink kutyaterápiás foglalkozáson vettek részt, ahol a gyerekek a sok játék mellett az ember legjobb barátjának, a kutyának a hűségével, okosságával is megismerkedtek.

Szelektív hulladékgyűjtés Sajókazán
Intézményünk tanulói is részt vesznek abban,a pályázat segítségével történő programnak a lebonyolításában, amelyet a sajókazai
ZV Zöld Völgy Nonprofit Kft. szervez az általános iskolás korú gyerekeknek.. A gyerekek számára nagy élmény volt látni a szemléletformáló központot és magát a hulladékudvart.Először egy számítógépes applikáción keresztül ismerték meg a szelektív hulladékgyűjtés módját, majd a megfelelő felszerelésben magát , a szelektáló hulladékudvart is végigjárták. A programban résztvevő 45 gyermek biztos más tekintettel néz ezután a szemétre!

Ezerszínű élet a Földön
A Fenntarthatósági Témahét első napján megnyitottuk azt a kiállítást, amelyet tanulóink rajzpályázatra beadott alkotásaiból készítettünk el. Az” Ezerszínű élet a Földön” című pályázatra számos szebbnél szebb vízfestmény, grafika , ragasztásos technikával készült alkotás készült. Az ünnepélyes díjátadáson oklevéllel és ajándéktárgyakkal jutalmaztuk a kis alkotókat.


Faültetés buszpályaudvar mellett
Intézményünk nyolcadik osztályos tanulói részt vettek abban a városi, fásítási tevékenységben, amelynek célja városunkban az élhetőbb, egészségesebb környezet kialakítása. A több évre visszanyúló kezdeményezést ózdi, civil szervezetek indították el és dr. Csuzda Gábor, térségünk önkormányzati képviselője támogatásával vettünk részt az eseményen.

Események teremtésvédelmi napunkon, Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén
Március 24-én, Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepnapjához közeledvén, teremtésvédelmi napunkon színes programokkal köszöntöttük az ébredező természetet.Az óvodában és az iskolában is minden korosztály megtalálta azt a tevékenységet, amellyel tisztelgett a Teremtő nagyszerű műve, az Élet előtt.

Nem luxustáska akció intézményünkben -adománygyűjtő mozgalom a rászoruló nők támogatására
Intézményünk ebben az esztendőben is részt vett abban az akcióban, amely keretében használt, de jó állapotban levő női táskákat gyűjtöttünk. A kampány célja, hogy a részt vevők rászoruló nőknek egy táskába összecsomagolva alapvető női higiéniás és fehérnemű csomagot készítsünk el, amit a kampány után a Magyar Máltai Szeretetszolgálat segítségével a nehéz körülmények között levő nőknek adományoznak.Iskolánk és óvodánk felnőtt közössége közel harminc táskát készített el és küldött el a rászorulóknak.

Az ég az Úr ege, de a földet az emberek fiainak adta (Zsolt. 115. 16)
A jó példa ragadós – Egy tizennégy éves fiatalember segítette az ebrendész munkáját, adta hírül az Ózdi Városi Televízió január elején.
Nem várt segítség érkezett az ebtelep munkatársaihoz egy szombati kutyamentés során. A négylábú kimenekítésében ugyanis egy tizennégy éves fiatalember működött közre. A jószág a Pázmány úton került szorult helyzetbe. Berki Teofil, iskolánk tanulója pedig rögtön cselekedett és bemászott érte a szűk helyre. Az ebtelep munkatársai hálából meghívták egy látogatásra az Ózdi Állategészségügyi Telepre és megtekintette az ott folyó munkát. A telep vezetője abban bízik, hogy remek állatvédő válik a fiúból. Mi nem bízunk benne- mi tudjuk!

Saját készítésű díszek a városrész karácsonyfáján
Iskolánk tanulói is tevékenyen részt vettek abban a kezdeményezésben, amelyet dr. Csuzda Gábor önkormányzati képviselő úr indított 2019-ben azzal a hagyományteremtő szándékkal, hogy a körzetben működő oktatási intézmények közösen ünnepeljék és díszítsék fel a Falu karácsonyfáját. Ebben az esztendőben a december 15-i rendezvényre tanulóink saját kézzel, használati tárgyakból, anyag- és papírhulladékokból készítették el a fenyőfadíszeket a környezettudatosság és a fenntarthatóság jegyében.A rendezvényen tagóvodánk nagycsoportosai is részt vettek. Marczi András görögkatolikus diakónus ünnepi gondolataival segített a jelenlevőknek, , hogy még bensőségesebb hangulatban teljen az adventi várakozás időszaka. A fa feldíszítésében a legkisebbektől a végzős középiskolás, diákokig mindenki segített, a saját maguk által készített díszeket elhelyezve, majd ezt követően a szervezők mindenkit szeretettel vendégül láttak egy kis édességre és egy pohár meleg teára.

Faültetés a VárosFa program keretében
Iskolánk környéke erős kis facsemetékkel gazdagodott. A VárosFa program keretében benyújtott pályázatnak köszönhetően Ózd városa támogatásban részesült, ennek keretében a városi körülményeket jól tűrő, már életerős sorfák kerültek a közterületre a iskolánk környékén a Petőfi tér és az Egyház völgyi játszótér környékén.
Intézményünk óvodásai és iskolásai ahogy a városrészben működő minden oktatási intézmény csatlakozott a kezdeményezéshez a városrész és az itt élők jövője érdekében.

A kutya az ember legjobb barátja
November 7-én, hétfőn, az 1. számú napközis csoport Kujbus Koppány napközis nevelő szervezésében egy helyben tartott kutyaterápiás foglalkozáson vett részt.A gyerekek egy, az iskolai nevelési céljaival egybevágó bevezető gondolatsor (Mikor teremtette Isten az állatokat? Miért teremtette őket? stb.) után megismerkedtek a munkakutyák fajtáival, illetve magával a jelen lévő terápiás kutyával, Lizával és feladataival is. Egy demonstrációs bemutató során megnézték hogyan dolgozik egy vakvezető-, egy halláskárosultakat segítő-vagy éppen egy alacsony vércukor szintet jelző kutya. Ezután játékos feladatok következtek Lizával, melyek során a gyerekek kutyás matricákat gyűjtöttek. A feladatok után csoportokban „mancs”lenyomatokat, illetve kutyatartással kapcsolatos rajzokat készítettek, amiket Liza „zsűrizett”. Ezt egy kutyaismereti vetélkedő követte, majd a felelős állattartással kapcsolatos témákról beszélgettek az oktatóval. A foglalkozás egy gofrievő versennyel ért véget Liza és a gyerekek között, amit az egyik kislány, Pókos Klarissza nyert meg. Búcsúzás közben a gyerekek választhattak kutyás matricákat és cukorkát kaptak jutalmul.

Közösségi ház lesz Hétes-telepen
Iskolánk egyik lakónegyedében, Hétes- telepen egy támogató megvásárolt egy nagyméretű lakóingatlant,amelyből közösségi házat szeretne kialakítani az ott élőknek. Intézményünk is hozzájárul az aktív átalakítási munkálatokhoz felújításhoz szükséges anyagokkal, eszközökkel. A szerény adományt intézményvezető asszony személyesen vitte ki a telepre, valamint a helyi karitász jóvoltából több zsák ruhaneműt is ajándékozott a helyieknek. A munkálatok megtekintése után Somi Judit tulajdonossal személyesen is beszélgetett Hétes múltjáról és jelenéről, a közösség és a hit felemelő erejéről.

TEGYÜNK KÖZÖSEN EGY TISZTÁBB ÓZDÉRT
Helyi közéleti aktivisták, köztük dr Csuzda Gábor, intézményünk önkormányzati képviselője, évek óta szerveznek önkéntes szemétszedési akciót. Tevékenységükkel szeretnénk felhívni a lakosság figyelmét arra, hogy a szemetelés „ciki” és mindannyiunk kötelessége ez ellen küzdeni!
Sokan csatlakoztak október 24-én a hívó szóra, köztük iskolánk 8/2 osztálya is, így közel 150 ember gyűjtötte a Falu térségében az illegálisan elhelyezett hulladékot. Az eredmény magáért beszél, közel 20 köbméter szemetet sikerült összeszedni az Új telepen és környékén.

Őszi takarítási hét
Október 15 -21 között iskolánk felső tagozatos tanulói teremtésvédelmi programunk keretében őszi takarítást és tereprendezést végeznek iskolánk, templomunk, tagóvodánk területén. A gyerekek nemcsak a szemetet, hanem a lehulló faleveleket, az elszáradt gazt, letörött faágakat is összegyűjtötték. A kellemes időben az osztályközösségek nagy lelkesedéssel szépítették a maguk által választott helyekből. A télre készülő kertek, udvarrészek jelentősen megszépültek a tanulók keze által.

Adománygyűjtés a Tescoban
Október 15-én az ózdi Tesco Áruházban a kiskapudi állatmenhely kutyáinak, macskáinak, a ” Falkának” adományozhattak az ott vásárlók, A lehetőségre a bejáratnál az önkéntesek szórólapokat osztottak a betérőknek. Két diákunk, Kalányos Erik Antal és Seres Áron, hatodik osztályos diák is részt vett a gyűjtésben. Az ő kedvességüknek, udvariasságuknak is köszönhető, hogy 13 teli bevásárlókocsi adomány gyűlt össze a nap folyamán.

Állateledel gyűjtés a kiskapudi állatmenhely javára
2022 szeptember elejétől október 4-ig, Assisi Szent Ferenc emléknapjáig iskolánk közössége adományokat gyűjtött a gazdátlan állatok számára. Száraz- és konzervtápot, kutyajátékot, elrongyolódott plédet, kutyapelenkát is hoztak a gyerekek, gondolva kölyökkutyákra is. Minden támogató gyermeket megajándékoztunk egy -egy plüssállattal. Az összegyűlt adományokat Kalányos Erik Antal 6/1 és Farkas Szebasztián 4/2 osztályos tanulóval intézményvezető asszony szállította ki Kiskapudra és adta át Fazekas Ildikó menhelyvezetőnek, aki hálás szívvel mondott köszönetet az iskola tanulóinak, a szülőknek és a pedagógusoknak.

Fenntarthatósági témahét
Április 25 és 29 között iskolánk minden tanulója aktívan részt vett az Oktatási Hivatal által meghirdetett Fenntarthatósági Témahetén. A gyerekek szebbnél szebb rajzokat készítettek az ez alkalomra meghirdetett rajzversenyre, amelynek eredményhirdetése április 27-én, iskolanapunkon volt. Vendégeket is fogadtunk, akik az Isten által teremtett világ szépségeinek megőrzésének egy-egy, általuk jobban ismert lehetőségeiről tartottak interaktív előadást. Iskolánkban járt Berndt Mihály, a Herman Ottó Intézet zajvédelmi szakembere és munkatársa, valamint a ” Fiatalok a tiszta környezetért” egyesület fiataljai. Berndt Mihály interaktív tanórájára szeretettel fogadtuk a Széchenyi István Katolikus Szakgimnázium és Szakközépiskola 10/E osztályos tanulóit is.A program keretében a kisebbek dughagymát ültettek tejes poharakban, a nagyobbak plébániánk, iskolánk környezetét rendezték.

Teremtésvédelmi nap iskolánkban
Ma Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén iskolánkban teremtésvédelmi napot tartottunk, azzal a céllal, hogy fókuszba kerüljön az Isten által teremtett világ védelme, korunk emberének felelőssége a fenntartható világ lehetőségeiről.
Az alsó tagozatos gyerekek, valamint a napközis csoportok hulladékokból készítettek hasznos tárgyakat, játékokat. A felső tagozatos gyerekek interaktív feladatok megoldásán keresztül bizonyították be, hogy ismerik a természetvédelem számuk által is megvalósítható lehetőségeit.
7. osztályos tanulóink két kőrisfa elültetésével gazdagították az intézmény környezetét.

Intézményünkben hagyományosan ősszel és tavasszal a környékbeli zöld városrészt megtisztítjuk a növényi hulladékoktól és felkészítjük a következő évszakra. A felső tagozatos osztályok kiválasztanak egy-egy, iskolához közeli nagyobb területet, ahol közösen tevékenykednek. Ebben az évben október 18 és 22 között rendeztük templomunk, a karitasz-ház, a szeretetkocka, iskolánk füves udvarának, tagóvodánknak növényekben gazdag terepeit.








Tanulóink kirándulása Gyöngyösön
2021 október 4-én, az állatok világnapján, Assisi Szent Ferenc emléknapján iskolánk 45 tanulója kirándulni volt Gyöngyösön és Mátraházán. Az Őszi Katolikus Diáknapok keretében megvalósult utazás fő állomása a gyöngyösi állatkert volt, ahol a gyerekek a barátságos, családias állatkertben tekinthették meg az ott gondozott élőlényeket. Az állatkerti látogatás után Mátraházára mentek. A Magyarok Nagyasszonya ferences temploma előtt imádkoztak Assisi Szent Ferenc lelki üdvéért, majd megtekintették a templom kapuján kapuján Szent Ferenc életének 16 fából faragott jelenetét. Nagyot sétáltak a Naphimnusz parkban a gyönyörű, őszi verőfényben.




Teremtésvédelmi szakkör indítása
Munkatervünkben megjelölt tevékenység közül az egyik kiemelt feladat az intézmény teremtésvédelmi teendőinek ellátása. A teremtett világ óvása, értékeinek megőrzése, a keresztény hit és az emberi tudás által való védelme érlelte azt a gondolatot, hogy az erre kiemelten fogékony diákok számára szakköri kereteken belül nyújtson szélesebb információkat. Így szeptember elsejétől Kalmár Nagy Imréné tanárnő teremtésvédelmi felelős felső tagozatos gyerekek számára teremtésvédelmi szakkört indított, rögtön népszerűbb nevén ökoszakkört. A szakköri tagok nemcsak elméletben foglalkoznak a keresztényi szemléletű környezetvédelemmel, hanem gyakorlati feladatokat is szívesen vállalnak. Tevékenységükről honlapunkon időről időre hírt adunk.
Kiállítás a Fenntarthatósági Témahét alkotásaiból
2021 április 19-25 között zajlottak a 2021 évi a Fenntarthatósági Témahét rendezvényei. Iskolánk tanulói és pedagógusai a szokatlan tanulási rend alatt is számos, a témahéthez kapcsolódó programokon, az adott témával összefüggő tanítási órákon, foglalkozásokon bizonyították, hogy, a természetes környezetet érintő fenntarthatóság üzenetének elterjesztése iskolai keretek között fontos nevelési célunk.
2021 április 16-án, a célt jelképesen is kiemelve Kocska Ágnes intézményvezető és Petákné Balyi Zsuzsanna intézményvezető-helyettes részt vett az Ózdi Önkéntes Faültető akcióban. A nappali rendszerben iskolába járó alsó tagozatos gyerekek mese- és ismeretterjesztő filmeket néztek meg a Föld élővilágáról és környezetvédelmi totót töltöttek ki. A napközis gyerekek az aulában elhelyezett kis csupasz fácskát díszítették fel levelekkel, gyümölcsökkel, az osztályok óriásplakáton elkészítették az osztály fáját.
Digitális oktatásban tanuló felsőseinknek egyéni rajzversenyt hirdettünk „Az én fám” címmel, valamint egy, az erdő élővilágát ismertető totó megoldására bíztattuk őket. Sok szép rajzot és kitöltött totót juttattak be hozzánk a gyerekek.
A témahéten elkészült alkotásokból az aulában kiállítás készült, ahol okleveleket és kis jutalmat adtunk át. A programokat iskolalelkészünk, ft. Mischinger Ferenc atya értékelte kiemelve az események teremtésvédelmi fontosságát. Rámutatott, hogy minden embernek a maga által nyújtható módon részt Isten által teremtett világ gondozásában.
Assisi Szent Ferenc: A teremtmények éneke (Naphimnusz)
(Tőzsér Endre SP fordítása, Ferenc pápa Laudato si’ enciklikájának magyar fordításához kapcsolódva jelent meg.)
Magasságos, mindenható, jóságos Úr, tied a dicséret, a dicsőítés, az imádás és minden áldás!
Egyedül téged illetnek, Magasságos, mindezek, s nincs ember, ki méltó lenne kimondani nevedet!
Áldott légy, Uram, minden teremtményeddel!
Főképp napfivér úrral, vele világítasz nekünk, ő a nappal!
Milyen szép és nagy fénnyel ragyogó: ó, Magasságos, folyton rólad tanító!
Áldott légy, Uram, holdnővérért és a csillagokért, az égre alkottad őket, fényesnek, értékesnek és szépnek!
Áldott légy, Uram, szélfivérért, a levegőért, a borús, derűs és mindenféle időért, mellyel teremtményeidet élteted!
Áldott légy, Uram, víznővérért, ki tiszta és oly hasznos, drága és alázatos!
Áldott légy, Uram, tűzfivérért; az éjszakát világítod be általa, szép és vidám, van ereje s hatalma!
Áldott légy, Uram, földanya-nővérünkért, ki fenntart és ellát minket, gyümölcsöket terem, színes virágokat és füvet!
Áldott légy, Uram, mindazokért, kik szeretetedért másoknak megbocsátanak, s bajban, megpróbáltatásban kitartanak!
Boldogok, kik békességgel tűrnek, győzelmi koszorút kapnak, Magasságos, tőled!
Áldott légy, Uram, testihalál-nővérünkért, ki elől élő ember el nem menekülhet, jaj azoknak, kik halálos bűnökben halnak meg!
Boldogok, kikre a halál szent akaratodban talál, nekik semmit sem fog ártani a második halál!
Dicsérjétek Uramat, áldjátok hálával, és szolgáljátok nagy alázattal!
Ferenc pápa Áldott légy kezdetű enciklikája, amely a közös otthon gondozásáról szól így kezdődik:
„Laudato si’, mi’ Signore”, „Áldott légy, Uram” – énekelte Assisi Szent Ferenc. Ezzel a gyönyörű himnusszal arra emlékeztetett minket, hogy közös otthonunk olyan, mint egy nővér, akivel osztozunk a létben, és olyan, mint egy szép anya, aki karjába zár minket: „Áldott légy, Uram, földanya-nővérünkért, ki fenntart és ellát minket, gyümölcsöket terem, színes virágokat és füvet!” Ez a nővér kiált a miatt a kár miatt, amelyet az Isten által beléje helyezett javak felelőtlen használatával és a velük való visszaéléssel okozunk neki.”
Az iskolai és óvodai közösség minden tagja Isten eszközeként a maga kultúrája, tudása, tapasztalata szerint kell, hogy együttműködjön a teremtett világ gondozásában.
Erre figyelmeztet bennünket Ferenc pápa enciklikájának következő gondolatával:
” …ANNAK A HIVATÁSNAK A MEGÉLÉSE, HOGY VÉDELMEZŐI LEGYÜNK ISTEN MŰVÉNEK, LÉNYEGI RÉSZE AZ ERÉNYES ÉLETNEK, NEM VALAMI SZABADON VÁLASZTHATÓ FELADAT, S NEM IS A KERESZTÉNY TAPASZTALAT MÁSODLAGOS SZEMPONTJA.”(LS. 217)
